UWAGA NA WSZY!
Dodane przez renatas dnia Marzec 05 2015 10:28:20
Wszawica – profilaktyka i zwalczanie


Wszawica to choroba tyleż powszechna, co wstydliwa. Temat tabu. A przecież walka z nią byłaby o wiele skuteczniejsza, gdybyśmy mówili o niej otwarcie.

Co to jest wszawica?


Wszawica (łac. pediculosis) jest chorobą spowodowaną przez obecność na ciele człowieka pasożyta – wszy głowowej (Pediculus capitis). Wszy żyją wyłącznie na owłosionej części skóry, żywią się krwią człowieka. W miejscu ugryzienia powstaje odczyn zapalny skóry, który powoduje uczucie silnego świądu, a w konsekwencji drapanie się. Dorosłe osobniki osiągają wielkość 2-3 mm, są barwy biało-brązowej.

Objawem wszawicy, który powinien was zaalarmować, jest właśnie świąd. Jeśli dziecko nieustannie drapie się, dokładnie obejrzyjcie jego włosy i skórę głowy. Najlepiej robić przedziałki palcami i przeczesywać włosy co 1-2 cm. Wszy skupiają się za uszami i z tyłu głowy – od tych miejsc zacznijcie kontrolę. Szukajcie dorosłych żyjątek i ich jaj, czyli gnid.

Jak rozpoznać wszy?


Wszy – są bardzo małe (2-3 mm), zwykle jasne, beżowo-brązowe (ale mogą zmieniać barwę, dostosowując ją do koloru włosów) i szybko się przemieszczają wzdłuż włosa. Gdy są w ruchu, można je łatwo dostrzec.

Jaja – mają kolor biały lub jasnożółty, wielkość ok. 1 mm i są bardzo mocno przytwierdzone do nasady włosów. Przypominają łupież, ale nie dają się łatwo odkleić.

4 podstawowe objawy wszawicy


Drapanie się
Drapanie się jest objawem wszawicy, który najłatwiej zaobserwować. Dzieci czy dorośli drapią się, by ulżyć swędzeniu wywołanemu przez wszy na głowie.

Wszy na grzebieniu
Jednym ze sposobów na zdiagnozowanie wszawicy jest przeczesanie mokrych włosów

Wszy lub larwy we włosach
Dobitnym dowodem wszawicy jest obecność żywych wszy między włosami lub ich larw.

Powiększone węzły chłonne
Zaniedbanie wszawicy może doprowadzić nawet do powiększenia węzłów chłonnych w okolicy głowy. Wtedy też, czyli w przypadku powikłań bakteryjnych, należy zgłosić się po poradę do lekarza.

Rozszerzona zawartość newsa